Cilat jane shenjat e korona virusas. Jo vetëm temperatura dhe kolla, ja cilat janë simptomat e fshehura që tregojnë se mund të jeni bartës i Covid

Cilat janë simptomat e koronavirusit?

cilat jane shenjat e korona virusas

Informacionet e fundit tregojnë se të paktën 81 persona dihet se kanë vdekur nga virusi, i cili u shfaq në qytetin kinez Wuhan në dhjetor të vitit të kaluar. Një person, nëse është i kujdesshëm, e kupton që ka disa muaj që ka ndryshuar diçka tek ai. Në të tilla raste rekomandohet dërgimi i pacientit në qendrën më të afërt spitalore. Mbyllja e menjëhershme e enës kryesore të gjakut çon në fatalitet, pra në vdekje të papritur. Në këto raste kemi të bëjmë me një kontingjent të vogël njerëzish. Çfarë rekomandohet në këto raste? Në këtë mënyrë viruset përhapen shumë shpejt. Moshat e reja mund të pësojnë vdekje të papritur nga infarkti? Per reklama, spote publicitare dhe bannera kontaktoni me redaksine Tone me ane te postes elektronike: Adresa: Rr.

Next

Koronavirusi/ Ja cilat janë simptomat që jep

cilat jane shenjat e korona virusas

Cilat janë simptomat e një personi të infektuar me koronavirus? Në Korenë e Jugut, në Kinë dhe në Itali, një e treta e pacientëve që kanë rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit, kanë pasur vështirësi në nuhatje dhe shije. Mëngjesin e kësaj të hëne, në Italianë fqinje u konfirmua viktima e katërt nga ky virus ndërsa të infektuarit janë 203. Si të mbroni veten dhe të tjerët nga infeksioni i Covid-19? Sigurohuni që mishi është gatuar mire para se të konsumohet. Kush ka më shanse të sëmuret rëndë ose të vdesë? Shfrytëzimi i materialeve pa lejen e Grupit Panorama është shkelje e te drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Në rastet më të rënda, infeksioni mund të shkaktojë pneumoni, sindromë të rëndë akute respiratore, insuficiencë të veshkave e madje dhe vdekjen. Ai vdiq nga ulja e tensionit në gjak si dhe pneumonia.

Next

Cilat janë shenjat klinike të koronavirusit dhe çfarë duhet të bëni

cilat jane shenjat e korona virusas

Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Nuk mund të ndodhë infarkti te një që nuk i ka këta faktorë rreziku. Megjithatë, shumë nga simptomat mund të trajtohen në varësi të gjendjes klinike të pacientit. Ka shumë faktorë të tjerë që ne na bëjnë të mendojmë për sëmundjen e arterieve koronare, të tilla si duhanpirja, diabeti, yndyrat e larta, mungesa e aktivitetit fizik etj. Lajmi i fundit nga te gjitha fushat vjen online ne kohe reale, ne menyre te pavarur duke u plotesuar e perditesuar me informacione minute pas minute. Për të mbrojtur nga ky virus rekomandohet që: -Masa bazike të higjenës së duarve, siç është larja e duarve me ujë dhe sapun -Higjiena respiratore, si psh. Kurrsesi infarkti nuk mund të trajtohet në shtëpi, pasi dhimbja që manifeston zgjat mbi 20 minuta, nuk qetësohet me tableta, por kërkon mjekim spitalor.

Next

Këto janë shenjat që tregojnë se fëmija ka prirje psikopatie

cilat jane shenjat e korona virusas

Këto janë shenja tipike, të cilat nuk duhet të neglizhohen. Përdoruesit e kokainës janë po ashtu shumë të rriskuar. E para, është mjekimi i të gjithë faktorëve të rrezikut që ka pacienti. Pra, është bllokimi i arterieve koronare, të cilat ushqejnë zemrën. Infarkti gjithnjë ka shenja pararendëse, ka dhimbjen e gjoksit, vështirësinë në frymëmarrje përpara se të ndodhë ajo që unë do ta quaja stuhia. Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i paautorizuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të Panorama-s.

Next

Modi India में Corona Virus के नए cases सामने आने के बाद hand shake से बचें, namaste कहें

cilat jane shenjat e korona virusas

Trashëgimia dhe mosha janë faktorë të pamodifikueshëm. Deri më tani nuk ka dalë ndonjë vaksinë për këtë lloj të virusit pasi që është sëmundje e re. Sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i mortalitetit, por komplikime të tjera që mund të sjellë infarkti cilat janë? Personat diabetikë janë dyfish më të rriskuar për të bërë infarkt miokardi në raport me të tjerët. Po ashtu diabeti, hipertensioni, rritja e yndyrave, konsumimi i duhanit dhe jeta sedentare. Është shumë e rëndë- sishme që pacientët të paraqiten shpejt në spital, pasi sa më shpejt të paraqitesh në spital, mundësisht brenda 6 orëve të para nga fillimi i dhimbjes, aq më të pakta janë pasojat e infarktit të miokardit. Ky virus nuk është identifikuar më parë tek njerëzit dhe hetimet e para në Kinë nuk e kanë përcaktuar akoma burimin e shpërthimit epidemik; pra kemi të bëjmë me një situatë jo të zakonshme dhe të papritur.

Next

Cilat janë simptomat e koronavirusit?

cilat jane shenjat e korona virusas

Po, mund të ndodhë, varet nga madhësia e infarktit. Këto janë dy rrugët e trajtimit invaziv. Kontaktet me rrezik të lartë duhet të mënjanojnë udhëtimet për periudhën e inkubacionit deri në 14 ditë; A ka vaksinë për këtë lloj të ri të koronavirusit? Tashmë disa prej përgjigjeve janë dhënë nga mjekët e spitalit të Jinyintan të cilët po përballen në vijë të parë me këtë epidemi. Nëse kalon një apo dy ditë, përfitimi që mund të kesh është shumë më i vogël. Korona virusi qarkullon në kafshë, dhe disa prej korona viruseve kanë aftësinë të transmetohen nga kafshët tek njeriu. Ndërkohë, Ministria e Shëndetësisë përcjell informacion mbi simptomat e këtij virusi dhe si mund të mbrohemi prej tij. Rekomandime të Organizatës Botërore të Shëndetësisë: 1.

Next

Koronavirusi/ Ja cilat janë simptomat që jep

cilat jane shenjat e korona virusas

Konkretisht, nëse paraqitet një mashkull mbi 40 vjeç me këta faktorë, atëherë risku është edhe më i lartë. Marrja e frymës është kaq e theksuar, sa pacienti mbytet. Mushkëritë e tyre janë irrituar ndërkohë që qeskat mikroskopike në të cilat kalon oksigjeni nga ajri në gjak kishin filluar të mbusheshin me ujë. Në raste më të rënda, infeksioni mund të shkaktojë pneumoni, sindrom të rëndë respiratore akute, insuficiencë të veshkave, madje edhe vdekje. Simptoma të tjera ishin temperaturat e larta, kolla, vështirësitë në frymëmarrje, dhimbje koke dhe fyt të infektuar. Përdorimi i shkrimeve, fotografive si dhe materialeve të kësaj platforme mund të bëhet vetëm duke e përmendur burimin albinfo.

Next